Metro Turizm yolsuzluğunda Erdoğan’ın talimatı ortaya çıktı


Metro Turizm firmasının sahibi Galip Öztürk ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Abdulkerim Emek’in de aralarında bulunduğu 70 kişinin çıkar amaçlı suç örgütü davasının iddianamesinde Başbakan Erdoğan’ın talimatı olduğu ortaya çıktı.

Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk ve Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı Abdülkadir Emek’in de aralarında bulunduğu 70 şüpheli hakkında “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş tarafından hazırlanan iddianamede AKP yöneticilerinin başını ağrıtabilecek yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Hatırlanacağı üzere, Galip Öztürk’ün bir numaralı sanık olduğu iddianamede içerisinde “Rüşvet, soruşturmaları etkilemeye teşebbüs, gazeteci ve polislere tehdit, ihaleye fesat, başkasına ait arazinin işgali, borsada manipülasyon” gibi çok sayıda suç yer alıyor ve Öztürk’ün 145, Emek’in ise 4,5 yıla kadar hapsi isteniyordu. Öztürk’ün ayrıca, örgüt işleri için Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı’ndan Mehmet Ağar’a kadar ilişki ağı kurduğu da ortaya çıkmıştı.

“Sen oradan çık, Ramsey’e geç”
18 Ağustos tarihli Yurt gazetesinin haberine göre, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Abdulkerim Emek ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Yönetim Kurulu Kamu Temsilcisi Osman Akyüz’ün arasında geçen telefon konuşması iddianamede şu şekilde aktarılıyor:

“02.01.2012 günü saat: 13.53’de Abdulkerim Emek’in Osman Akyüz’ü aradığı 491 No’lu tapeden özetle; Abdulkerim’in İMKB Başkanlığı için Osman Akyüz’ün ismini kendisinin verdiğini anlattığı ve başkan olmasını istediği, bu konu hakkında konuştuktan sonra Abdulkerim’in ‘Mustafa Açıkalın’a Başbakanımız demiş sen oradan çık RAMSEY’e geç banka kurdular ya üstat bunlar. Oradan fiziksel olarak ayrılmış da duygusal olarak şeyi devam ediyor”.

Erdoğan-Gür ilişkisi


Abdulkerim Emek’in bu konuşmada sözünü ettiği banka, Ramsey Giyim şirketinin sahibi Remzi Gür’ün 29 Temmuz 2011’de 75 milyon dolara satın aldığı Adabank. Başbakan Erdoğan’la yakınlığı uzun zamandır bilinen Remzi Gür’ün satın aldığı bankaya kimin başkanlık edeceği hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesi oldukça dikkat çekici. Başbakan’ın Remzi Gür’le olan ilişkisine dair 25 Ekim 2009 tarihli Aydınlık dergisinde yayınlanan bir iddia da, Erdoğan’ın ABD’de okuyan kızı Sümeyye için Remzi Gür’ü arayıp “20-25 gitmesi lazım” dediği yönündeydi. Bu telefon konuşmasının ardından “Erdoğan’ın gizli kasası Remzi Gür” olduğu iddia ediliyordu.

Mustafa Açıkalın, Erdoğan’ın “dava arkadaşı”


Başbakan Erdoğan’ın Remzi Gür tarafından satın aldığı bankaya başkan olarak “önerdiği” Mustafa Açıkalın, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Genel Sekreter olarak görev yapıyordu. Açıkalın, Erdoğan’la birlikte Akbil, Albayrak ve İGDAŞ davalarında birlikte yargılanmıştı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP’den İstanbul milletvekili seçilen Açıkalın’ın yargılandığı davalardan dosyası dokunulmazlık nedeniyle ayrılmıştı.

Suat Kılıç da Galip Öztürk’ün iş ortağı


Metro Turizm’in sahibi Öztürk’ün AKP ile yakın ilişkisi aynı zamanda, şu an Gençlik ve Spor Bakanı ve AKP Samsun Milletvekili olarak görev yapan Suat Kılıç’la olan iş ortaklığına dayanıyor. Hidroelektrik santrali kurmak için 2007 yılında kurulan Çarşamba Elektrik Üretim A.Ş.’nin kurucu listesinde Kurucular arasında Metro Turizmin sahibi Galip Öztürk ve Bakan Suat Kılıç’ın yanısıra, AKP Samsun eski Milletvekili Fatih Öztürk, Çarşamba’nın AKP’li Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da bulunuyor. soL’da daha önce yaptığımız haberde, bu şirketin diğer birçok şirketin arasından sıyrılarak Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan (EPDK) kolayca lisans alabilmesinde Bakan Kılıç’ın etkili olduğuna ilişkin iddiaya da yer verilmişti.

(soL – Haber Merkezi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s