Proje yaptırmak isteyenlerle proje bazlı çalışan uzmanlar için yen bir platform.


2011 Ocak ayının başında yayına giren servis, proje bazlı çalışan uzmanlar(freelancer) ile proje yaptırmak isteyen işverenleri buluşturmayı hedefliyor.

İşveren sisteme projesini kaydettikten sonra detayları inceleyen uzmanlar proje için teklifte bulunuyor ve kaç günde teslim edebileceklerini taahhüt ediyorlar.

İşveren bu tekliflerden birini seçip ödemeyi yapmasıyla beraber süreç başlıyor. Tüm işlemler “Güvenli Ticaret Kalkanı” adını verdikleri havuz hesap mantığı ile çalışan bir model ile tamamlandığından uzman ve işveren arasındaki güven sorunu aşılmış oluyor ayrıca işverenler ödemelerini havale dışında kredi kartı ile online olarak da yapabiliyorlar.

Tamamlanan her başarılı işlemden sonra hem işveren hemde uzman profillerine yorum – feedback- bırakıyor ve özellikle proje kapmak için uğraşan uzmanlar için profil puanının önemi oldukça arttırıyor. Gelişmiş profil düzenleme seçenekleriyle uzmanlar profillerini bir anlamda cv sayfasına çevirebiliyorlar. Servisin sahibi Venda Bilişim LTD. ŞTİ. adında bir internet firması,

UzmanKirala.com

Türkiye’de proje bazlı işlere yönelik, görmeyi beklediğimiz bir proje geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başladı. 2009 sonunda ilk ekran görüntüsünü paylaştığımız UzmanKirala.com uzun bir aradan sonra tüm hazırlıklarını tamamlamış görünüyor.

Murat Turan tarafından hayata geçirilen girişim uzmanlarla iş verenleri buluşturmayı hedefliyor ve portföyünde web geliştirme, yazılım, yazı ve çeviri, multimedya, satış ve pazarlama üzerine projelere yer veriyor. Uzmanların bireysel ve kurumsal olarak kayıt olabildiği UzmanKirala.com’un çalışma sistemi bilindik tarzda. İşveren proje açıyor, uzmanlar teklif veriyor ve anlaşan 2 taraf arasında iş süreci başlıyor.

Uzman Kirala Anasayfa

Tasarım ve fonksiyonelite açısından başarılı bulduğum servis, bu tür platformlar için en önemli sorun olan iş kalitesi ve disiplini için bazı sistemler geliştirmiş. Bunlardan biri güvenli ticaret kalkanı. İlan sitelerinde de uygulanan bu modelde uzmana yapılan ödeme, işveren projeyi istediği şartlarda teslim aldığını onayladıktan sonra yapılıyor.

Uzman Profili

Kalıcı bir platform olmayı amaçlayan servisin oluşturduğu bir diğer mekanizma da işveren ile uzman arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar için oluşturulan hakem kurulu. Proje kurucularından oluşan ekip anlaşmazlık durumunda konuyu analiz ederek uygun bir karar vermeyi amaçlıyor. Bu kurula ihtiyaç duyulmamasını umut etsek de, işlerin sağlıklı sonuçlanması adına iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz.

Uzmankirala.com’da proje gönderimi ve başvuru işlemleri ücretsiz. Sadece başarıyla tamamlanan projelerde uzmandan %8 komisyon alınıyor ki bu iki taraf için de uygun bir oran.

Yeni başlamak istediğiniz ya da yarım kalan projeleriniz varsa, UzmanKirala.com’da bir keşfe çıkabilirsiniz. Eğer ilgili kategorilerde bilginizi değerlendirmek istiyorsanız uzman olarak da platforma katılabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s