AFAD Başkanı Fuat Oktay”17 Bin konut ekim’de teslim”


AFAD Başkanı Fuat Oktay"17 Bin konut ekim'de teslim"

17 Ağustos Marmara depremi ile Van depremi sürecini anlatan Oktay, Van’da 76 bin çadırın dağıtıldığını, 17 bin kalıcı konutun tamamının ise Başbakan’ın söz verdiği üzere ekim ayında teslim edileceğini söyledi.

Fuat Oktay, Marmara depreminin 13. yıldönümü dolayısıyla AFAD merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Oktay, dünden bugüne başta doğal afetler olmak üzere tüm afetlere hazırlıkta gelinen noktayı değerlendirdi. 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Oktay, bugün ki toplantının amacının ‘nereden nereye geldik’ olduğunu vurguladı.

Türkiye’de afet denince akla doğal afet bunun içinde de depremlerin öncelik haline geldiğini aktaran Oktay, doğal olmayan afetlere dikkat çekti. Yine doğal olmayan afetlere insani hareketlilikleri de örnek gösteren Oktay, günümüzde son derece tehlikeli boyutlara gelen teknolojik afetlerin de önemli olduğunu ifade etti.

“MEDYADA BİZİM EKİBİMİZ İÇERİSİNDE”

Kendi işini bir ‘sevda’ olarak adlandıran Oktay, sınırların ötesine yapılan yardımların insani yardımlar olduğunu, siyaset dışında değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Libya, Suriye ve Myanmar’daki faaliyetleri anımsatan Oktay, bu insani işten dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Oktay, yapılan iş noktasında medyanın da yanlarında olması gerektiğini, bunun bir ekip işi olduğunu bildirdi.

Geçmişte yaşanan acı hadiselerin hatırlanılmasının güzel bir şey olmadığını bildiğini fakat geçmişten ders çıkartılması için önemli olduğuna dikkat çeken Oktay, bugün 13. yıldönümü olan 17 Ağustos depreminde insani yardım çalışmalarında hazırlıksız olunduğunu bugünle kıyaslayarak anlattı.

AFAD olarak 17 Ağustos’ta desteğin saatler sonra geldiğini bildiren Oktay, 03.30’da olan depreme müdahalenin 07.30 ve 09.00’da olduğunu anımsattı. Yine yaşanan çadır sıkıntıları, sağlık sıkıntıları ve arama kurtarma ekiplerinin yetersizliğinin söz konusu olduğunu vurgulayan Oktay, depremin 50. gününde dahi çok önemli sorunlarla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Bugün geçmişten dersler çıkartarak bugüne geldiklerini kaydeden Oktay, Van depreminin ilk saatinden itibaren yapılan müdahalede değindi. Van depreminde ölü ve yaralı sayısının diğer depreme göre az olmasına rağmen hasarın çok büyük olduğunu dile getirerek, ilk 6 saatte Marmara depreminde 115 personel, 5 kurtarma aracının bulunduğunu, Van’da ise 903 personelin 192 kurtarma aracının müdahale ettiğinin altını çizdi. Oktay, Van’da ilk 12 saatte de bin 908 personel, 625 UMKE ile sağlık ekibinin 91’de ambulansın görev aldığını aktardı.

Özellikle Başbakan’ın ve bakanların ilk günden itibaren bölgede olduğunu hatırlatan Oktay, bölgeye yapılan yardımları anlattı. Çadır noktasına değinen Oktay, Van’a 76 bin çadır dağıtılmasına rağmen hoş olmayan fotoğrafların yaşandığını vurguladı. 30 binlik bir konteyner kent oluşturduklarını da bildiren Oktay, birinci yıldönümünde Van için hayallerinin depremin yaralarının tamamen sarıldığı bir Van olduğunu vurguladı.

“17 BİN KALICI KONUT EKİM’DE TESLİM EDİLECEK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği sözü hatırlatan Oktay, depremin birinci yıldönümünde toplam 17 bin kalıcı konutun teslim edileceği müjdesini verdi. 23 Ekim’de teslimin olacağını belirten Oktay, 17 bin kalıcı konutun bir yıl içerisinde tesliminin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“VAN DEPREMİNİN TOPLAM MALİYETİ 5,5 MİLYAR”

Almaları gereken dersin 17 bin konut yapmak olmadığını, 17 bin konutun yıkılmaması gerektiğini vurgulayan Oktay, depremin maliyetinin 5 buçuk milyarı bulduğuna değindi.

AFAD olarak artık afetlere çok öncesinden tam olarak nasıl daha iyi hazır olabileceklerine baktıklarını ve tüm hızıyla bu çalışmaları yaptıklarını anlatan Oktay, asıl önemli olanın kamuoyunun bilinçlenmesi olduğunu bildirdi. Çalışmalarını kümeler halinde yapacaklarını ifade eden Oktay, sağlık bakanlığı, TOKİ tüm ilgili kurumlarla oturup neler yapabileceklerini çalıştıklarını dile getirdi.

Son olarak afetlere hazırlık noktasında çok önemli projelerin olduğunu kaydeden Oktay, özellikle eğitimin önemine şu sözle dikkat çekti: “76 bin çadır dağıtıp da hala ben çadır alabilir miyim, 1 tane değil de 5 tane alsam” düşüncesinin eğitimle alakalı olduğuna vurgu yaptı.

Bir gazetecinin ’13 yılda daha iyi noktalara gelinemez miydi?’ yönündeki sorusuna Oktay, tabii ki daha iyi yerde olunabilirdi. Ama bu konuda sadece yasalarla, kamu boyutu ile olabileceğini düşünmüyorum. Bu iş birliktelikle, bireysel bilinçlenme ile olur.” cevabını verdi.

“YETERİ KADAR ÇADIR STOKUMUZ BULUNUYOR”

Başka bir gazetecinin çadır stokunu sorması üzerine Oktay, şuan itibari ile her hangi bir afet olması durumunda çadır stokunun yeterli olduğunu söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s