Almanya’dan vize alacaklar dikkat!


3 Eylül 2012 tarihinden itibaren Schengen Vizesi müracaatları prensipte artık Almanya Büyükelçiliği ya da ilgili başkonsoloslukları tarafından alınmayacak, bunun için iDATA firması görevlendirilecek. iDATA başvuru belgelerini Almanya’nın diplomatik temsilciliklerine iletecek, işlemler onlar tarafından yapılacak.

Schengen vizesi talep edenler iDATA’nın Ankara, Bursa, Gaziantep ve İstanbul’da bulunan temsilciliklerine başvuracaklar. İzmir ve Antalya’da da Kasım 2012’den itibaren iki büro hizmet vermeye başlayacak.

Eski sistemden farklı olarak vize başvuruları kişinin ikametinin bulunduğu ile bağlı olmadan yapılabilecek. Yani Gaziantep’te oturan bir kişi İstanbul’dan da vize başvurusu yapabilecek.

iDATA büroları Pazartesi – Cuma arası 08.00 – 18.00, Cumartesi günleri de 08.00 – 12.00 saatlerinde hizmet verecek.

Yeni prosedürle birlikte vize için şahsi başvuru yapmak gerek kalmayacak. Tek koşulu başvuru sahibinin kendi adına vize başvurusu yapacak kişiye vekalet vermesi olacak.

Belgelerde bir sorun olması durumunda Büyükelçilik ya da ilgili başkonsolosluk telefonla başvuru sahibiyle iletişime geçecek.

Ender münferit durumlarda gerekli görülmesi halinde başvuru sahibi şahsi bir görüşme için Büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa çağrılabilecek.

Vize ücreti 60 euro olarak kalırken, işlem ücreti için ayrıca 20 euro ödenecek ancak randevu almak için artık ücret ödenmeyecek.

Taşeron firma yalnızca 3 aya kadar ki vize başvurularıyla ilgilenecek. Daha uzun süreli vize başvuruları için yine Büyükelçiliğe ya da ilgili başkonsolosluğa başvurulması gerekecek.

Almanya’nın başvuru sahibine vize vermesi için seyahatin ana hedefinin Almanya olması gerektiği de belirtildi.

Vize başvurularının istisnalar dışında 3 ila 7 gün içerisinde sonuçlandırılması hedefleniyor.

Vize başvurularının hangi aşamada olduğu da iDATA’nın web sitesi üzerinden takip edilebilecek.

Vize başvurusu sonuçlanan kişiye pasaportu direkt iDATA’dan teslim edilebileceği gibi istenirse kargo hizmetiyle de teslim edilebilecek.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s