52 milyon TL’ye satılık AVM


Vakıfbank, İstanbul Çengelköy’de sahibi olduğu Maxi City AVM’yi 52 milyon liraya satışa çıkardı. Maxi City AVM için ilk tekliflerin 10 Eylül 2012 tarihine kadar alınacağı bildirildi

Vakıfbank, İstanbul Çengelköy Üsküdar Nato Yolu üzerindeki 6 bin 523 metrekare arsa üzerine inşa edilen ve 24 bin 800 metrekare kapalı alanı olan Maxi City AVM’yi tekrar ama bu kez 52 milyon TL fiyatla satışa çıkardı. Yapılan açıklamada peşin 52 milyon lira istenen Maxi City AVM için ilk tekliflerin 10 Eylül 2012 tarihine kadar alınacağı bildirildi. Ayrıca verilecek kapalı zarf tekliflerde yüzde 5 teminat istendi. Banka sahibi olduğu AVM’yi Aralık 2011’de 60 milyon lira fiyatla satışa çıkarmıştı.

Buz pisti bulunuyor
2003 yılında İstanbul merkezli bir AVM olarak açılan Çengelköy Maxi City, 21 bin 610 metrekarelik çarşı alanı üzerine kurulu. 14 bin 904 metrekarelik kiralanabilir alanı bulunan Çengelköy Maxi City, 70’e yakın mağazası, 4 bin 204 metrekarelik hipermarketi, çocuk oyun alanı ve buz pisti bulunuyor. AVM’nin mülkiyeti VakıfBank’a ait. Halen AVM’yi Ahmet Hamoğlu’nun yönetim kurulu başkanı olduğu Hamoğlu Holding işletiyor.

10’a yakın AVM satılık
Kulislerde Maxi City’nin yanı sıra İstanbul ağırlıklı olmak üzere 10’a yakın AVM’nin satılık olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında karma proje olarak lanse edilen, 29 Ekim 2011’de açılan Ora AVM, Zeytinburnu’nda kurulu Olivium AVM de bulunuyor.
Bu arada Redevco bir süre önce yatırımlarını Blackstone Group iştiraklerine devretti. Bu satışla birlikte Gordion AVM, Erzurum AVM ve Manisa’da bulunan Magnesia AVM’leri Blackstone Group’a satılmış oldu.

Mayadrom ve MarkacIty için dönüşüm planı var
Alışveriş merkezlerinin sayısı arttıkça, yakın bölgelerdeki inşa edilenlerin birbirlerine olan olumsuz etkisi, Dead Mall (Ölü Alışveriş Merkezleri)’ kavramını gündeme getirdi. Bunlardan birisi de Maya Grubu tarafından 1998 yılında açılan Mayadrom Akatlar. Kulislerde Mayadrom’un ‘iş merkezi’ olacağı konuşuluyor. Beylikdüzü’nde kurulu Marka City de hali hazırda üç mağazayla faaliyet gösteriyor. Bu AVM’nin de dönüşüme uğrayacağı, hastane veya üniversite olacağı söyleniyor.

25 yeni alışveriş merkezi geliyor

Halen 52 ilde 307 AVM’nin bulunduğu Türkiye’de, 25 yeni AVM daha açılacak. İlk 6 ayda 23 milyar lira olan AVM cirolarının yıl sonunda 50 milyar liraya ulaşması bekleniyor.
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin 2012 ilk yarı sonuçlarını açıklayan AYD Başkanı Hakan Kodal, şu bilgileri verdi:

* Toplam 307 AVM’den 102’si İstanbul’da, 207’sinin Anadolu’da yer alıyor. Şu anda 52 ilde alışveriş merkezi bulunuyor. Yılın ikinci yarısında 25 AVM daha açılacak. Böylece kiralanabilir alanın 8.2 millon metrekareden 8.8 milyon metrekareye dayanacak.

* 2012 ilk 6 ayında AVM ciroları yüzde 15 arttı. Harcamalarda ilk sırayı yüzde 18 ile giyim aldı. Ardından yüzde 16 ile ayakkabı, yüzde 14 ile yiyecek, yüzde 12’şer payla market ve teknoloji geldi.
* Toplam 309 AVM bulunuyor. Bu alana yapılan 35 milyar dolar yatırımın 12 milyar doları yurtdışından geldi. İlk 6 ay 15 AVM ile 500 bin metrekare alanın sektöre eklendi.

* 2011’de AVM ciroları 39 milyar liraya ulaştı. 2012 için ciro hedefi 48.5 milyar lira. Bunun 26.5 milyar lirasının Anadolu’da, 22 milyar lirasının da İstanbul’da gerçekleşmesi bekleniyor.

* AVM için 2012 ilk yarıda cirolar yüzde 15 arttı. Hedefimiz yüzde 10 seviyeleri idi, öngörülerimiz aşıldı. Büyüme Anadolu ağırlıklı devam ediyor.

* İlk 6 ayda ziyaretçi sayısı 706 milyara denk geliyor. Yıl sonu için belirlenen 1.5 milyar ziyaretçi hedefinin de aşılmasını bekliyoruz.

 

milliyet.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s