Ataköy için dev kapışma


1.2 milyar dolar bedelle satışa çıkarılan Ataköy’deki dev kompleks için Doğuş, Limak ve Akfen’in isimleri kulislerde dolaşıyor.

 

Azerbaycan, Kazakistan, Rus ve ABD’li milyarderler de ihaleyle yakından ilgileniyor.

İstanbul’un en değerli arazileri arasında yer alan ve 1.2 milyar dolar peşin bedelle satışa çıkarılan Ataköy Turizm Kompleksi için yerli ve yabancı şirketler hazırlıklara başladı.

Kulislerde ise araziyi satın alacak yerli yatırımcılar arasında Doğuş Holding ve Limak Holding’in isimleri telaffuz ediliyor.

Sürpriz olmaz

Okların iki ismi işaret etmesinin en önemli nedeni bu şirketlerin enerjinin yanısıra, turizm, inşaat ve perakende sektörlerinde yatırımlarının olması.

Enerji yatırımı olan gruplar 2011’de ve 2012 ilk 6 aylık bilançolarında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kârlı çıktı. Enerjiden elde edilen kârlar turizm ve inşaat alanlarında yeni yatırımlara yöneldi.

Nitekim Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk Hırvatistan’da 2, Yunanistan’da 4 marina satın aldı. Şirketin inşaat ve turizm sektörlerindeki fırsatları yakından takip ettiği ve bu alanlarda sürprizlere hazırlandığı da biliniyor.

Arazi cezbedici

Limak Holding için de Ataköy Turizm Kompleksi önemli bir yatırım olarak görünüyor. Şirket enerji, turizm ve inşaat alanında birbiri ardına yatırımlar gerçekleştiriyor. O yüzden bu arazi holding için yatırım yapılabilir arazi kategorisinde yer alıyor. Satışa konu arazinin içinde 72 bin metrekare arsası olan Galleria AVM, 37 bin 621 metrekare arsası olan Sheraton Oteli, 4 bin 691metrekare arsası olan Dünya Göz Hastanesi, 2 bin 308 metrekare arsası olan akaryakıt istasyonu ile birlikte üzerine yeni yatırım yapılabilecek 31 bin 565 metrekare boş arsa bulunuyor.

İhaleyi kazanan kişi veya gruplar aynı zamanda 175 bin metrekarelik mevcut marina ile mega yatlar için yatırımı planlanan 167 bin metrekarelik alanın da 2038 yılına kadar üst kullanım hakkına sahip olacak.

Milyarderler markaja aldı

Arazi sadece yerli yatırımcıların değil yabancıların da iştahını kabartıyor. Rus işadamı Roman Abromovic’in ilgi gösterdiği bilinen Ataköy Turizm Kompleksi, için Azerbaycanlı, Kazakistanlı, Hindistanlı, Ortadoğulu ve ABD’li milyarderlerin de adı geçiyor. Ancak bu isimlerin tek başına ihaleye girmeyeceği ve Türk ortaklarla yol haritalarının belirleneceği kaydediliyor. İhalede oluşan rakamın peşin talep edilmesi de ihaleye ortaklı giriş ihtimalini yükseltiyor.

İnşaatın devleri ihalede yok

Değerli arazileri satın almalarıyla bilinen inşaatın dev isimleri ise ihaleye girmeyi düşünmüyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “En değerli arazi zaten benim. İş hacmim yoğun, ihaleye girmeyeceğim” derken benzer bir açıklama Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş’tan geldi. Süleyman Varlıbaş, “Milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştiriyoruz. Çok hevesli değiliz ancak ihale şartnamesini inceleyip ona göre karar vereceğiz” ifadesini kullandı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Dumankaya Holding Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya da devam eden birden fazla büyük çaplı yatırımları olduğu için ihaleye girmeyi düşünmediklerini kaydettiler.

EMİNE AÇAR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s