Atlas İnşaat’tan Büyükdere’ye rezidans


İstanbul Büyükdere’ye otel rezidans ve ofislerden oluşan karma proje planlayan şirket, Göztepe’ye de konut inşa edecek.

Bu güne kadar gerek yurt içinde gerekse yurtdışında farklı projelere imza atan Atlas İnşaat, yeni projelere yelken açtı. Şirketin 2013 yılı planları arasında birden fazla proje bulunuyor. Yatırımlar için bir taraftan arazi satın alan şirket bir diğer taraftan da gelen arazi tekliflerini değerlendiriyor. Yeni projelerde İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ili yer alıyor. Atlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan, yurtdışında da gerek alt yapı gerekse üst yapı yatırımları için görüşme halinde olduklarını söylüyor.

47 dönüm için pazarlık

Mehmet Ceylan Büyükdere’de planladığı karma proje için halihazırda arazi pazarlıklarını sürdüğünü belirterek, “Pazarlığını yaptığımız arazi yaklaşık 47 bin metrekare. Kısa bir süre içinde arazinin alımını gerçekleştireceğimizi umuyoruz. Alım gerçekleştikten sonra planımıza ruhsat alacağız ve 2013 yılının en geç ortasında projeyi devreye sokacağız. Planımız 300 milyon dolarlık bir yatırımla arsaya 3 yüksek blok inşa etmek. Bloklardan biri otel olarak yükselecek. Oteli biz işletmeyeceğiz ve kiraya vereceğiz. İkinci blok rezidans ve 3’ncü blok ise ofis olacak. Tüm sosyal donatılarda projede yer alacak. A plus bir proje olacakî bilgisini verdi.

Göztepe’ye konut

Pazarlıkların sürdüğü bir diğer bölge Göztepe olarak dikkat çekiyor. Burada yaklaşık 100 bin metrekare arsa için pazarlık yaptıklarının dile getiren Mehmet Ceylan, anlaşabilirse bu araziye de konut yapılması planlanıyor. Ağırlıklı olarak konutların yer alacağı arsa içinde ihtiyaca yönelik ticari ünitelere de yer verilecek.

ABD’li ortak

2013 yılı içinde planlanan yatırımlar için yabancı ortakla proje bazında anlaşma yapabileceklerini de kaydeden Mehmet Ceylan, “Her iki projede 300-400 milyon dolarlık projeler. Bu projeler için şu anda ABD’li bir yatırımcı ile görüşüyorum. Görüştüğüm yabancı ortak bir yatırım fonu değil şahıs. Anlaşabilirsek yola proje bazında yabancı ortakla devam edeceğizî dedi.

Lojistik depolar yapıyor

Şirketin halen inşaatı devam eden projelerinin arasında lojistik depolar da bulunuyor. Adapazarı’nda inşa edilen lojistik alan 3 bin 500 metrekare, Gebze’de inşa edilen lojistik alan ise 20 bin metrekarede yükseliyor. Şirket inşa ettiği lojistik alanları kiraya veriyor ve kira geliri elde ediyor. Şirketin farklı yatırımcı grupları ile ortaklaşa gerçekleştirdi Nispetiye On projesinde ise inşaat hızla yükseliyor.

Harem sınırlarına inşaat

Şirketin planları arasında Suudi Arabistan’a yatırım yapmakta bulunuyor. 2 farklı yatırımlar için görüşmelerini hızlandıran Mehmet Ceylan, ilk yatırım için bu yıl start verilebileceğini söylüyor. İki yatırımın toplam büyüklüğü 3 milyar dolar olarak veriliyor. İlk proje Cidde’de 9 bin konuttan oluşuyor. Konutların 8 bin 200’ü normal apartman dairesinde, 800’ü ise villa. Mehmet Ceylan’ı en çok heyecanlandıran yatırım ise Mekke’de harem sınırları içerisinde yer alan konut, alışveriş merkezi, rezidans ve hastaneden oluşan proje.

Dünya firmaları devrede

Bu projenin ihalesine girdiklerini dile getiren Ceylan, “Harem sınırları içerisinde ciddi bir yapılaşma olacak. Dünyanın yer yerinden firmalar burada inşaat yapmak için sıraya girmiş durumda. İnşaatların yapılacağı toplam alan 80 milyon metrekare. Herkes bu arazi içinde belli bir kısmına projeler yapmak için görüşmeler yapıyor. Biz de Türk firması olarak bu kutsal mekanda hizmet gerçekleştirip proje yapmak istiyoruzî şeklinde konuştu.  Ceylan imzaların ise ramazan bayramından sonra atılmasını beklediklerini söyledi.
 

Emine Açar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s