AVM yarısında sıra Anadolu’da: İllerle birlikte ilçeler de markajda


Türkiye, alışveriş merkezi (AVM) kavramı ile 1988’de tanışsa da AVM’lerin herkes için ‘ulaşılabilir’ hale gelmesi 2000’li yılları buldu. Bu yıl Akademetre Araştırma ve Planlama’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kapanan, işlev değiştiren 23-24 AVM var. Bunlardan 15-16 tanesi İstanbul’da. AVM enflasyonunun başladığı dönemde Abdullah Kiğılı’nın dediği gibi henüz hastane olan AVM yok. Ama yıllar içinde semt pazarına dönüşen AVM’ler Kiğılı’nın tespitinin doğru olduğunu kanıtladı. Uzmanlar önümüzdeki dönemde fonksiyon değiştiren AVM’lerin sayısının daha da artacağına işaret ediyor.

DAHA KARLI OLABİLİR
Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Aklaş, önümüzdeki dönemde bazı alışveriş merkezlerinin fonksiyon değiştirmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor ve ekliyor; İstanbul’da rekabetin yoğun olmasından dolayı yatırımcıların rotasını Anadolu’ya çevirdiğini vurgulayan Alkaş, yatırımcı ilgisinin Anadolu’da potansiyeli en yüksek olarak değerlendirilen birinci kuşak şehirlerden ikinci kuşak, hatta üçüncü kuşak şehirlere kaydığını belirtiyor. Aklaş, ‘Anadolu’da rekabetin olmadığı yerler, İstanbul’a göre daha karlı olabiliyor’ diye ekliyor.

KEŞAN, SÖKE VE ÇARŞAMBA GÖSTERGESİ
Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da AVM yatırımcısının Anadolu ile çok daha yakından ilgilenmeye başladığını belirterek, ‘Sadece iller değil, büyük gelişmiş ilçelerde de yatırımlar hızlandı. Keşan, Söke, Çarşamba’da yapılan AVM’ler bunun göstergesi’ diyor. AVM sektöründe faaliyet gösteren büyük grupların tamamının Anadolu’da yatırımı bulunduğunun altını çizen Yazıcı, Anadolu halkının da artık İstanbul’la aynı standartta alışveriş yapmak, sinemaya, kafe ve restoranlara, gitmek istediğini, AVM’lerin Anadolu halkının sosyalleşme ihtiyacını karşılayacak en önemli merkezler olacağının altını çiziyor.

81 İLİN 52’SİNDE AVM VAR
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin 2012 yılı ilk yarı raporuna göre Türkiye’de l 102’si İstanbul’da, 207’si Anadolu’da olmak üzere, 309 aktif AVM ve toplam 8.1 milyon metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. l Henüz 81 ilin, 52’sinde AVM bulunuyor. l AVM sektörüne yapılan yatırım 35 milyar dolar. Bu rakamın 2015’te 50 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. l AVM’lerde 360 bin kişiye istihdam sağlanıyor. l Yılın ilk yarısında cirolar geçen yıla göre yüzde 15 arttı.

İstanbul’u geçti
AYD’NİN AVM ciro endeksine göre 2012 yılı sonunda Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinin toplam cirosu 48.5 milyar TL olacak. Bu rakamın 26.5 milyar TL’sini ise Anadolu’daki AVM’ler oluşturacak.

Diyarbakır’dan Çorum’a, Elazığ’dan Söke’ye kadar milyar dolarlık projeler yükselecek
Türkiye pazarına Erzurum’da açtığı AVM ile giren Hollandalı Redevco, Anadolu’ya yoğunlaşmış durumda. Şirket pazara girdiğinde Türkiye için toplam 1 milyar euro kaynak ayırdığını açıklamıştı. Güneydoğu Anadolu’daki ilk projesini önümüzdeki günlerde Gaziantep’te açacak olan Multi Development Türkiye yatırımlarının Adana, Diyarbakır ve Çanakkale, sonrasında Çorum ve Elazığ’da açacağı Forum’larla devam edecek. Hollanda merkezli Corio’nun 2013’te Türkiye’de 1 milyar euroluk portföye ulaşması hedefleniyor. Söke ve Samsun’un ardından Turkmall bu yıl Maslak’taki Uniqe İstanbul, Beyoğlu’ndan Grand Pera, Tokat ve Keşan’daki projelerin inşaatına başlayacak. Kiler Grubu ile Kütahya AVM’yi, Turkmall’la birlikte Samsun yatırımını yapan Torunlar Grubu’nun merakla beklenen Mall of İstanbul projesi de 2013’te açılacak.

2013 yılında açılması planlanan AVM’ler
Altınceylan AVM Bursa Görükle
Arena AVM Ankara Yenimahalle
B.Çekmece Grandia Büyükçekmece
Brandium Ataşehir
Bodrum AVM Bodrum
Carrefour Bursa Nilüfer
Carrefour Kocaeli
Erasta AVM Antalya Kepez
Edirne AVM Edirne Merkez
Forum Gaziantep Gaziantep
Harmony Towers Bursa Nilüfer
Hatay AVM Hatay
Isparta Tic. Isparta
İzmir İŞ GYO Bayraklı
Keşan AVM Edirne Keşan
Maraş Park AVM K.Maraş
Meysu Outlet Kayseri Melikgazi
Next Level AVM Ankara Çankaya
Prime Mall Gaziantep Gaziantep
Rosarium Isparta
Samsun AVM Samsun
Sur Yapı Exen Üsküdar
Ümraniye AVM Ümraniye
Uşak AVM Uşak
Tokat AVM Tokat
Taurus Ankara Balgat
Zonguldak AVM Zonguldak
Zorlu Center Şişli

 

Şenay KÖŞDERE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s