Koç’un ortağı UniCredit’e İran soruşturması açılıyor!


İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmekle suçlanan son finans devi, İtalya’nın en büyük bankası ve Yapı Kredi’de Koç’un ortağı olan UniCredit oldu. Bankanın kendi yayınladığı belgelere göre ABD’li yetkililer, UniCredit’i “bazı ülkelerle iş yapılmasını yasaklayan yaptırımları çiğnemek” ile suçlayabilir.

Belgelerde ülke adı verilmezken, Financial Times’a konuşan bir kaynak, soruşturmanın İran ile ilgili olduğunu belirtti. Gazete, UniCredit’in belgeleri yedi ay önce kamuoyu dikkatine sunduğunu, ancak bu durumun bugüne dek basına yansımadığını yazdı. Soruşturmayla ilgili bilgiler, bankanın Ocak ayında yayınladığı sermaye artırımı prospektüsünde, 2011 yıllık raporunda ve 2012 ilk yarıyıl raporunda yer alıyor.

UniCredit’e yönelik inceleme, New York bölge savcılığı ile ABD Hazinesi’ne Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nce yürütülüyor. Bankanın Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, ABD Adalet Bakanlığı da kendi soruşturmasını yürütüyor.

İncelemeler, 2005 yılında UniCredit tarafından satın alınıp adı “UniCredit Bank AG” yapılan Alman HypoVereinsbank’ı da kapsıyor.

Daha önce, Royal Bank of Scotland ve Standard Chartered’ın İran yaptırımlarını çiğnediği ileri sürülmüş, iddialar karşısında StanChart 340 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

BorsaGündem

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s