Genelkurmay’a danışılacak


Yabancıların mütekabiliyet ilkesi gözetilmeden Türkiye’den konut satın almasına izin veren Mütekabiliyet Yasası için Genelkurmay Başkanlığı’na da görüşü sorulacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yılda 20 milyar dolar gelir beklenen Mütekabiliyet Yasası’na konu olabilecek askerî alanlarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşüne başvurulacağını açıkladı.

Çağlayan, Engineering News Record (ENR) Dergisi’nin dünyanın en büyük 225 firması sıralamasına giren 33 Türkiyeli müteahhitlik şirketi için Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen plaket töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mütekabiliyet Yasası’nın Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Çağlayan, Genelkurmay’ın görüşüne başvurmalarının nedenini de askeri ve güvenlik nedeniyle kısıtlanmış olan bölgelerle ilgili ilgili olacağını belirtti. Çağlayan, “Ancak Genelkurmay’ın görüşüne başvurulacak, yani gerek güvenlik gerek askerî bölge olarak belirlenmiş yerler Türkiye’nin toplam yüzölçümünün binde biri kadar gibi bir rakama tekabül etmektedir. Onun dışındaki alanlarda yeni çıkmış olan kanun ve bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlıklar tarafından çıkartılan mevzuatlar aynen uygulanmaya devam edecek’’ diye konuştu.

Cebine atıp götürmeyecek

Mütekabiliyet Yasası ve Yeni Teşvik Sistemi’ni, Türkiye’de ekonomik ve siyasi istikrarın yaşandığı çok önemli bir zamanda açıkladıklarını dile getiren Çağlayan, dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı ziyaretlerde Türkiye’den mülk edinmek isteyen insanlarla karşılaştığını belirtti.

 

taraf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s